Mikroorganismu rezistence pret antibiotikām

Rezistence pret antibiotikām

Vienas no galvenajām mūsdienu medicīnas rūpēm ir rezistence pret antibiotikām. Vienkārši sakot, ja antibiotika ir pietiekami ilgi lietota, parādīsies baktērija, ko šī antibiotika nespēj nogalināt. To pazīst kā rezistenci pret antibiotikām. Šodien ir sastopamas infekcijas, ko izraisa pret dažām antibiotikām rezistentas baktērijas. Pret antibiotikām rezistentu baktēriju pieaugošā izplatība rada dzīvībai bīstamu infekciju, kas nereaģē uz antibiotikām, attīstības draudus. 
Pretmikrobu rezistences rašanās un izplatība ir kļuvusi par lielāko apdraudējumu sabiedrības veselībai Eiropā. Eiropas Savienībā (ES) un visā pasaulē turpina palielināties rezistentu patogēnu izraisītu infekciju skaits. Šīs infekcijas izraisa ciešanas, invaliditāti un nāvi, un rada lielu finansiālo slogu gan veselības aizsardzības sistēmām, gan sabiedrībai kopumā. Pirmkārt, jau tiešo izmaksu dēļ, ko palielina slimību norises ilgums un hospitalizācijas izmaksas, un, otrkārt, netiešo izmaksu dēļ, ko rada darba ražīguma zudums un ar saslimstību un mirstību saistītās sociālās izmaksas. Šī situācija nozīmē to, ka jau tā nepietiekamie veselības aprūpes resursi būs vēl vairāk jānovirza infekciju kontroles pūliņiem un sabiedrības acīs zaudēs uzticību kā mediķu profesija, tā valsts veselības aizsardzības sistēmas.
Parastie antibiotiku nepareizas lietošanas veidi ietver izrakstīto antibiotiku pilna kursa neievērošanu vai nepietiekami ilga laika atvēlēšanu organisma atveseļošanās procesam. Šāda rīcība var izraisīt pret antibiotikām rezistentas baktēriju populācijas attīstību. Neatbilstošu antibiotiku lietošana un/vai pārmērīga antibiotiku lietošana ir cits izplatīts antibiotiku nepareizas lietošanas veids. Parasts piemērs ir pretmikrobu antibiotiku lietošana vīrusu infekciju, piemēram, saaukstēšanās vai gripas ārstēšanai. Par vienu no rezistences iemesliem var uzskatīt antibiotiku plašo lietojumu profilakses nolūkos, nevis ārstēšanai (piemēram, dzīvnieku barībā), jo tas pavairo rezistences izlasei pakļauto baktēriju daudzumu.
Antibiotiku nepareizas lietošanas rezultātā var attīstīties infekciozo mikroorganismu rezistence pret antibiotikām, kas ir līdzīga insektu rezistences attīstībai pret pesticīdiem. Saskaņā ar ģenētiskās selekcijas teorijas priekšnoteikumu, lai izvairītos no rezistences rašanās, nepieciešams, lai infekciozie mikroorganismi tiktu nogalināti gandrīz 100% apmērā. Ja maza populācijas apakšgrupa pārdzīvo ārstēšanu un vairojas, šīs jaunās paaudzes vidējais jutīgums pret savienojumu būs daudz mazāks nekā sākotnējai populācijai, jo tie ir pēcnācēji tiem dažiem organismiem, kas pārdzīvojuši sākotnējo ārstēšanu. Šī izdzīvošana bieži izraisa pārmantotu rezistenci pret savienojumiem, kas bija retums sākotnējā populācijā, bet kļuvusi biežāka pēcnācējiem. 
Noteiktā vidē, piemēram, slimnīcās rezistences pret antibiotikām līmenis ir tik augsts, ka parastās lētās antibiotikas var būt nederīgas infekciju ārstēšanai. Tas noved pie arvien biežākas jaunāku un dārgāku savienojumu lietošanas, kas, savukārt, izraisa šo zāļu rezistences pieaugumu. Tuberkuloze un pneimokoku infekcija ir divi spilgti piemēri kādreiz viegli ārstētām infekcijām, kam šodien rezistence pret zālēm ir kļuvusi problēma. 
Cits selekcijas piemērs ir Staphylococcus aureus (zeltainais stafilokoks), ko 1940-os un 1950-os gados varēja sekmīgi ārstēt ar penicilīnu. Tagad gandrīz visi celmi ir rezistenti pret penicilīnu. Situāciju sarežģī fakts, ka antibiotiku rezistenci kodējošos gēnus baktērijas nodod cita citai ar plazmīdu starpniecību, tādējādi dāvājot tām baktērijām, kas nekad nav bijušas saskarē antibiotikām, iespēju iegūt rezistenci no baktērijām, kam tā jau ir.
Rezistenti patogēni mikroorganismi
Staphylococcus aureus (pazīstams kā zeltainais stafilokoks vai stafilokoku infekcija) ir viens no galvenajiem rezistentajiem patogēnajiem mikroorganismiem. Tas atrodams uz gļotādām un ādas gandrīz trešdaļai cilvēku, un tam piemīt ārkārtīgas spējas piemēroties antibiotiku spiedienam. Tās bija pirmās baktērijas, kurām 1947. gadā tika konstatēta rezistence pret penicilīnu – tikai četrus gadus pēc tam, kad sākās šo zāļu masveida produkcija. Tad izvēles antibiotika bija meticilīns, bet dēļ ievērojamās toksiskās ietekmes uz nierēm, tas tika aizvietots ar oksacilīnu. MRSA (pret meticilīnu rezistentais Staphylococcus aureus) pirmo reizi 1961. gadā tika konstatēts Lielbritānijā, un tagad slimnīcās tas ir diezgan bieži sastopams. 1999. gadā MRSA izraisīja 37% letālu asinssaindēšanās gadījumu Lielbritānijā, salīdzinājumā ar 4% 1991. gadā. Puse no visām S. aureusinfekcijām ASV ir rezistentas pret penicilīnu, meticilīnu, tetraciklīnu un eritromicīnu.
Sadzīvē iegūtā MRSA infekcija tagad ķļūst par epidēmiju un izraisa ātri progresējošas letālas infekcijas, arī nekrotisku pneimoniju, smagu sepsi un nekrotizējošu fasciītu. Meticilīnrezistentais Staphylococcus aureus (MRSA) ir visbiežāk konstatētais pret antibiotikām rezistentais patogēns slimnīcās. MRSA izraisīto infekciju epidemioloģija ātri mainās. Pēdējos 10 gados šī mikroorganisma izraisītas infekcijas ir parādījušās ārpus slimnīcām. Sadzīvē iegūtās MRSA infekcijas daudzos apdzīvotos reģionos tagad ir endēmiskas un izraisa lielāko daļu sadzīvē iegūtu S. aureus infekciju. 
Streptococcus pneumoniae rezistence pret penicilīnu un citiem beta laktāmiem palielinās visā pasaulē. Galvenais rezistences mehānisms ietver mutācijas gēnos, kas kodē penicilīnu saistošos proteīnus. Domājams, ka selekcijai ir svarīga loma, un beta laktāma antibiotiku lietošana tiek uzskatīta par riska faktoru infekcijas izplatībai. Streptococcus pneumoniae izraisa pneimoniju, bakterēmiju, vidusauss iekaisumu, meningītu, sinusītu, peritonītu un artrītu.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s